دعا در تعجیل فرج درخشندگی نور در قیامت

بیان این مطلب به دو وجه تقریر می شود:
اوّل: مومن روز قیامت نورش درخشان می گردد.
و روایات بسیاری بر این امر دلالت دارد. از جمله امام صادق علیه السلام فرمود: «برای مردم به مقدار ایمانشان در قیامت نور تقسیم می گردد، و به منافق هم تقسیم می شود پس نور او بر ابهام پای چپش خواهد بود، نورش خاموش می شود و [به مومنین]می گوید: به جای خود باشید تا از نورتان بهره گیرم. گفته شود: بازگردید پشت سر و نوری درخواست کنید. یعنی از همانجا که نور تقسیم شده. پس وقتی برمی گردند بین آنان حجابی قرار داده می شود».(۳۶۶)
و گفتیم که دعا برای حضرت ولی عصرعلیه السلام موجب کمال ایمان می گردد، بنابراین موجب درخشندگی بیشتر نور مومن در قیامت خواهد شد.
دوم: امام صادق علیه السلام فرمود: «ای پسر یعفور! رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: شش خصلت در هرکس باشد، در پیشگاه خداوند و سمت راست او خواهد بود».
ابن ابی یعفور عرضه داشت: فدایت شوم آنها چیست؟ فرمود: (۱٫ مرد مسلمان دوست بدارد برای برادرش آنچه را که برای عزیزترین خاندانش دوست می دارد. ۲٫ و اکراه دارد برای برادرش آنچه را که برای عزیزترین خاندانش خوش ندارد. ۳٫ و در دوستی با او صمیمیت داشته باشد».
ابن ابی یعفور گریه کرد و گفت: چگونه با او صمیمیت کند؟ امام صادق علیه السلام فرمود: «هرگاه به آن مرتبه برسد، همه آنچه در دل دارد به او می گوید، پس اگر خوشحال باشد، او هم مسرور می گردد و هرگاه اندوهگین باشد، او نیز محزون می شود و اگر بتواند ناراحتی هایش را برطرف می سازد و گرنه برای او به درگاه خداوند دعا کند».
سپس امام صادق علیه السلام فرمود: «سه چیز از آن شما و سه چیز از آن ما است، و آن ۱٫ شناختن فضیلت ما. ۲٫ و گام برداشتن در پی ما ۳٫ و انتظار داشتن عاقبت ما می باشد. پس هرکس چنین باشد در پیشگاه خدای – عزّوجلّ – خواهد بود، و کسانی که درجه شان پایین تر از ایشان است، از نور اینان پرتو گیرند».(۳۶۷)
از این حدیث معلوم می شود که دعا کننده برای تعجیل فرج حضرت صاحب الزمان علیه السلام، مصداق این سه عنوان است، زیرا دعا در حقّ آن حضرت نشانه معرفت او و پدران گرامی اش می باشد، و علامت پیروی از آنها در این امر ارزنده و دلیل انتظار عاقبت امر ایشان و انتظار دولت ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *