سفیران تایید شده امام عصر عبداللَه بن جندب بجلی

ایشان وکیل ابو ابراهیم امام کاظم و ابی الحسن امام رضاعلیهما السلام بود، و مطابق آنچه در روایات آمده، مردی عابد بود و در نظر آن دو امام همام از مقام و منزلت رفیع و بلندی برخوردار بود.
۱۱ / ۳۰۳ – از جمله آن اخبار، روایتی است که ابوطالب قمی نقل کرده که در اواخر عمر با برکت امام جوادعلیه السلام به محضر مبارک آن حضرت رسیدم و شنیدم که میفرمودند: خداوند متعال به صفوان بن یحیی، و محمّد بن سنان، و زکریا بن آدم، و سعد بن سعد از جانب من جزای خیر عنایت فرماید، آنها تحقیقاً به عهد شان [در پیروی از ولایت] وفا کردند. و زکریا بن آدم از جمله کسانی بود که اهل ولایت ایشان بود.
وخرج (فیه) عن ابی جعفرعلیه السلام:
ذَکَرْتُ ما جَری مِنْ قَضاءِ اللَّهِ فِی الرَّجُلِ الْمُتَوَفّی رَحِمَهُ اللَّهُ تَعالی یَوْمَ وُلِدَ وَیَوْمَ یَمُوتُ وَیَوْمَ یُبْعَثُ حَیّاً، فَقَدْ عاشَ اَیّامَ حَیاتِهِ عارِفاً بِالْحَقِّ، قائِلاً بِهِ، صابِراً مُحْتَسِباً (لِلْحَقِّ)، قائِماً بِما یَجِبُ للَّهِِ وَلِرَسُولِهِ عَلَیْهِ، وَمَضی رَحِمَهُ اللَّهُ غَیْر ناکِثٍ وَلا مُبَدِّلٍ، فَجَزاهُ اللَّهُ اَجْرَ نِیَّتِهِ وَاَعْطاهُ جَزاءَ سَعْیِهِ.
۳۰۴ – واما محمّد بن سنان: فإنّه روی عن علیّ بن الحسین بن داود قال: سمعت اباجعفر الثانیعلیه السلام یذکر محمّد بن سنان بخیر ویقول:
رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ بِرِضائِی عَنْهُ، فَما خالَفَنِی وَما خالَفَ اَبِی قَطُّ.
و از وجود مبارک امام جوادعلیه السلام درباره زکریا بن آدم آمده است که حضرت فرمودند: آنچه را که از قضای الهی در مورد [زکریا بن آدم] جاری شد را به یاد آوردم، رحمت واسعه خداوندی نثار او باد، روزی که متولد شد، روزی که از دنیا رفت و روزی که زنده شده و در قیامت برانگیخته میشود. او در ایام حیاتش عارف و معتقد به حقّ زندگی کرد و برای حقّ و در راه حقّ بلا دیده و صبر کرد، به آنچه که برای خداوند و رسولش بر عهده او واجب شده بود قیام کرد و در حالی از دنیا رفت که بر عهدش پابرجا بوده و عهد شکنی نکرد، و تکلیفش را بدل نکرد [و احکام دین را تغییر نداد]بنابراین خداوند تبارک و تعالی به نیّت پاک او، و به سعی و تلاشش اجر و پاداش کرامت فرماید.
برگرفته از کتاب ترجمه کتاب الغیبه نوشته شیخ طوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *