سفیران تایید شده امام عصر ابو علی حسن بن راشد

۱۷ / ۳۰۹ – محمّد بن عیسی گفته است: امام هادیعلیه السلام به شیعیان بغداد، و مدائن و سواد و مناطق اطرافشان نوشتند: من ابا علی بن راشد را جانشین حسین بن عبدربّه و وکلای قبل از او قرار دادم و در اطاعت او اطاعتم را واجب کردم [فرمانبرداری از او فرمانبرداری از من است]، و نافرمانی از او نافرمانی از من است. و این نامه را به خط خودم نوشتم.
۳۱۰ – وروی محمّد بن یعقوب رفعه إلی محمّد بن فرج قال: کتبت إلیه اساله عن ابی علیّ بن راشد، وعن عیسی بن جعفر [بن عاصم وعن ابن بند وکتب إلیّ:
ذَکَرْتَ ابنَ راشِدِرحمه الله فَإِنَّهُ عاشَ سَعِیداً وَماتَ شَهِیداً وَدَعا لاِبْنِ بَنْد وَالْعاصِمِیّ وَابْنُ بَنْد ضُرِبَ بِعَمُودٍ وَقُتِلَ وَابنُ عاصِمٍ ضُرِبَ بِالسّیاطِ عَلَی الْجِسْرِ ثَلاثُمِائَه سُوطٍ وَرُمِیَ بِهِ فِی الدّجْلَهِ.
فهولاء جماعه المحمودین وترکنا ذکر استقصائهم لانّهم معروفون مذکورون فی الکتب.
فامّا المذمومون منهم فجماعه:
۳۱۱ – فروی علیّ بن إبراهیم بن هاشم، عن ابیه قال: کنت عند ابی جعفر الثانیعلیه السلام
۱۸ / ۳۱۰ – محمّد بن فرج(۱۹۱) گفته است: به امام هادیعلیه السلام نامهای نوشتم و در مورد علی بن راشد و عیسی بن جعفر بن عاصم و ابن بند، سوال کردم.
حضرتعلیه السلام نوشتند: ابن راشد را یاد کردی که زندگی با سعادت داشت و با شهادت از دنیا رفت. و ابن بند و عاصمی را نفرین کردند، امّا ابن بند را به وسیله عمود زدند و کشته شد، و ابن عاصم هم بالای پل بغداد سیصد تازیانه زدند و در دجله انداخته شد و از دنیا رفت.
اینها برخی از کسانی بودند که مورد ستایش و تاییدند و البته همه اصحاب مورد تایید و تاکید ائمّهعلیهم السلام را نیاوردیم، به جهت اینکه ایشان معروف بوده و در کتب مختلف ذکر شدهاند، بنابراین ذکر همه آنها در اینجا لازم نبود.
برگرفته از کتاب ترجمه کتاب الغیبه نوشته شیخ طوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *