دیدار سید محمد قطیفی با مهدی(ع)

سید محمد قطیفی
عالم عامل، سیدمحمد قطیفی می گوید: شب جمعه ای با یکی از روحانیون به مسجد کوفه رفتیم، مرد صالحی نیز آنجا مشغول عبادت بود.
چون شب فرا رسید درب مسجد را بستیم و برای مصون ماندن از دزد، مقداری سنگ و کلوخ پشت در ریختیم و با اطمینان خاطر مشغول اعمال مسجد شدیم.
پس از انجام اعمال مسجد، من و دوستم در «دکه القضا» [۱] ، رو به قبله نشسته بودیم و آن مرد صالح در دهلیز مسجد، نزدیک باب الفیل با صدای حُزن آوری مشغول دعای کمیل بود.
شب صاف و مهتابی بود، به سوی آسمان می نگریستم، ناگاه بوی بسیار خوشی، که از مشک و عنبر خوش بوتر بود، در فضای مسجد پیچید؛ آن گاه نوری چون شعله ی آتش در میان شعاع نور ماه پدیدار گشت و در همان لحظه صدای آن مرد صالح قطع شد.
به ناگاه شخص جلیلی را دیدم که از سوی درب بسته وارد مسجد شد؛ لباس حجازی به تن داشت و سجاده ای همانند حجازی ها بر دوش مبارک اش بود.
او در کمال متانت گام بر می داشت و به سوی دربی که به صحن قبر حضرت مسلم باز می شود، گام می سپرد.
دل های ما از جا کنده شد، دیدگان ما به سوی آن نور خیره کننده دوخته شد. هنگامی که از نزدیک ما گذشت، به ما سلام کرد، دوست من از جواب فرو ماند و من به سختی توانستم جواب سلام اش را ادا نمایم.
چون وارد صحن حضرت مسلم شد، ما به حال طبیعی برگشتیم و گفتیم: ایشان کی بود و از کجا وارد شد؟!
به سوی آن مرد صالح که مشغول دعا بود رفتیم، دیدیم جامه اش را پاره کرده، همانند داغ جوان دیده اشک حسرت می ریزد. از او پرسیدیم داستان چیست؟ گفت:
من چهل شب جمعه به نیت دیدار با امام زمان (عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف) به این مسجد آمده ام. تنها نتیجه ای که حاصل شد، این بود که در اثنای اشتغال من به دعای کمیل، آن حضرت لحظه ای بالای سرم توقف نمود، چون به سویش نگریستم فرمود: «چه می کنی؟» من نتوانستم پاسخی دهم؛ به گونه ای که مشاهده کردید، تشریف بردند.
پس، سه نفری به سوی صحن حضرت مسلم شتافتیم، با کمال تعجّب درب را – همان طور که بسته بودیم؛ بسته یافتیم. [۲].
پاورقی
[۱] نجم ثاقب، ص ۶۳۲؛ بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۲۴۰؛ جنه المأوی، ص ۵۶؛ منتهی الامال، ج ۲، ص ۴۷۸؛ ملاقات با امام زمان، ج ۱، ص ۱۲۰؛ دیداریار، ج ۲، ص ۱۸۳؛ چهره هایی که در جستجوی قائم (علیه السّلام) پیروز شدند، ص ۷؛ العبقری الحسان، ج ۲، ص ۱۴۶؛ شیفتگان حضرت مهدی، ج ۲، ص ۱۶۵٫
[۲] دکّه القضا، محل داوری امیرمو منان (علیه السّلام) در دوران خلافت ظاهری آن حضرت بود.
برگرفته از کتاب اماکن زیارتی منتسب به امام زمان(عج)در ایران و جهان نوشته آقای علی اکبر مهدی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *