عصر ظهور – وعده خداوند نسبت به تسلط و چیرگی بر یهودیان

خداوند متعال در قران کریم میفرماید :
((پروردگار تو اعلام می دارد ، کسانی را بر یهودیان چیره خواهد کرد که تا روز قیامت ، آنان را مجازات و شکنجه خواهند نمود و خداست که زود مجازات نموده و هم اوست آمرزگار و بخشنده ، و از جمله مجازات خداوند این است که آنان را پراکنده و گروه گروه در زمین قرار داده بعضی از آنان نیکوکار و برخی نابکارند و آنان را با خوبی و بدی آزمایش کردیم ، شاید توبه نموده و به راه حق و هدایت باز گردند . )) (۴۲)
معنی این دو آیه شریفه این است که : خداوند اعلان و مقدر فرموده که بزودی کسی را بر یهودیان مسلط می گرداند که تا روز رستاخیز آنان را مجازات و شکنجه دهد ، او (خدای ) بسرعت مجازات نموده و هم اوست آمرزنده مهربان ، از جمله مجازاتهای خداوند درباره یهودیان این است که آنها را در روی زمین پراکنده و دسته دسته می گرداند ، گروهی از آنان نیکوکار و گروهی بدکارند و آنها را به وسیله خوبی و بدی آزمایش می کند شاید توبه نموده و هدایت گردند .
ما اجرای این وعده الهی را در کیفر یهودیان ، در تمام دورانهای تاریخی آنان به استثنای دوران حکومت پیامبرانی چون موسی و یوشع و داود و سلیمان علیهم السلام مشاهده می کنیم و خداوند اقوام و ملتهای مختلفی را بر آنها مسلط گردانید که آنان را شکنجه و مجازاتی دردناک نمودند .
گاهی عنوان می شود : آری ، پادشاهان مصر و بابل و یونان و فارس و روم و دیگران بودند که بر یهودیان تسلط یافته و آنان را مجازات سختی چشاندند اما مسلمانان چنان رفتاری با آنها ننموده ، بلکه تنها بر نیروهای نظامی آنها پیروز گشتند و سپس زندگی در سایه دولت اسلامی را از آنان پذیرفتند ، که با برخورداری از آزادی و حقوق خود در قوانین اسلامی ، جزیه بپردازند .
اما پاسخ : اینکه آنها را بدترین عذاب چشانیدند ، به این معنی نیست که پیوسته آنها را کشته و یا آواره و زندانی نمودند ، آن چنانکه بیشتر حکومتهایی که پیش از اسلام بر آنان تسلط یافتند ، این گونه عمل کردند ، بلکه به این معنی است که آنها از لحاظ نظامی ، سیاسی ، تسلیم آن حکومتی گردیدند که خداوند بر آنان مسلط ساخت اگر چه مسلمانان در آزار و کیفر یهودیان ، از دیگران ملایم تر بودند ، اما مصداق تسلط بر یهودیان ، و کیفر نمودن آنان می باشند .
و گاهی نیز گفته می شود : بلی تاریخ یهودیان تطبیق این وعده خدا را بر آنها گواهی می دهد ولی در عصر حاضر که یک و یا حداقل نیم قرن برآنها سپری گفته ، کسی که آنان را مجازات و کیفر دهد بر آنان مسلط نشده ، بلکه آنان بیش از نیم قرن است یعنی از سال ۱۹۳۶ م . بدترین شکنجه ها را در فلسطین و دیگر مناطق به مسلمانان روا می دارند! این قضیه را چگونه می توان تحلیل نمود ؟
پاسخ این است که : این دوره از تاریخ زندگی یهودیان جدا به حساب می آید ، زیرا این همان دوره بازگشت قدرت آنهاست که خداوند در سوره اسراء به آنان وعده فرموده است ؛ ((سپس پیروزی شما را بر کسانی که آنان را علیه شما برانگیختم برگردانده و به شما اموال و فرزندانی را عطا کرده ، و شما را از یارانی بیش از تعداد آنان برخوردار نمودیم تا با همکاری شما بر ضد آنها بستیزند . )) بنابراین ، این دوره خارج از وعده کلی تسلط بر آنهاست تا اینکه وقت کیفر و مجازات دوم بدست مسلمانان فرا رسد .
در این زمینه روایات زیادی از امامان علیهم السلام رسیده که این وعده الهی نیز بدست مسلمانان انجام می پذیرد ، در همین خصوص صاحب مجمع البیان ، در تفسیر آیه یاد شده ، اتفاق نظر مفسران را بر این معنی بیان کرده و فرموده مراد از آن نزد تمام مفسرین ، امت پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) می باشد ، و همین معنی از امام باقر (ع) نقل شده ، و علی بن ابراهیم قمی ، در تفسیر خود آن را از ابی الجارود ، از امام باقر (ع) نقل نموده است .
برگرفته از کتاب عصر ظهور نوشته: علی کورانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *