عصر ظهور – دوران حضرت موسی و یوشع (ع)

موسی علیه السلام پیامبر خدا ، یک صد و بیست سال زندگی کرد ، قریب به سی سال از اوان عمر شریف خود را در کاخ فرعون مصر ، و نزدیک به ده سال نزد شعیب پیامبر علیه السلام در ((قادش برنیع )) واقع در انتهای سینا از سمت فلسطین نزدیک دره ((عربه )) سپری کرد .
تورات موجود ، در کتاب خروج باب ۱۲ : ۳۷ و کتاب عدد ، باب ۳۳ : ۳۶ تعداد اسرائیلیانی را که همراه موسی علیه السلام خارج شدند ، به جز فرزندانشان ششصد هزار پیاده از مردان ، یاد می کند .
برخی از پژوهشگران غربی تعداد آنان را شش هزار نفر تخمین می زنند .
و مورخین ، احتمال بیشتر می دهند که خارج شدن از مصر در اوائل قرن سیزدهم قبل از میلاد ، یعنی حدود ۱۲۳۰ ق . م در زمان فرعون ((منفتاح )) رخ داده است .
حضرت موسی علیه السلام در کوه نزدیک ((قادش )) در گذشت و وصی او یوشع ین نون علیه السلام وی را در آنجا دفن کرد و قبرش را پنهان ساخت ، موسی علیه السلام انواع اذیت و آزار را از بنی اسرائیل در زمان حیات و پس از مرگش تحمل نمود . تورات آنها ، درباره او و هارون علیهماالسلام می گوید : ((خدا ، موسی را گفت : در این کوه بمیر همان گونه که برادرت هارون در کوه هور جان داد . چون شما دو تن به من خیانت ورزیدید ، چونکه مرا در محل آب سرزمین قادش در زمین سینا تقدیس نکردید . پس به راستی تو زمین را از مقابل آن می نگری اما تو بدآنجا ، به سرزمینی که من به بنی اسرائیل اعطاء کرده ام داخل نمی شوی . )) (۵۴)
و می گوید : ((یوشع بن نون به آنجا وارد خواهد شد . )) (۵۵)
رهبری بنی اسرائیل را پس از موسی علیه السلام وصی او یوشع پیامبر بر عهده گرفته و آنها را به کرانه غربی رود اردن کوچ داد و از شهر ((اریحا)) آغاز نمود ، که به اضافه آن شهر ۳۱ ((مملکت )) کوچک را که هر یک از آنها عبارت از شهر یا شهرکی بوده دارای روستاهای کشاورزی فتح نمود که ساکنین آنجا بت پرستان کنعانی بوده اند .
آن گاه ، آن منطقه را میان فرزندان یعقوب که نسبت به یکدیگر حسادت می ورزیدند . تقسیم نمود و باب های ۱۵ تا ۱۹ از کتاب یوشع ، شهرها و شهرکهای منطقه را که طبق برآورد خود ۲۱۶ پارچه می باشد ، نام می برد .
یوشع علیه السلام قریب سال ۱۱۳۰ ق . م نزدیک یک صد و ده سالگی بدرود حیات گفت .
برگرفته از کتاب عصر ظهور نوشته: علی کورانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *