اوصاف آخرالزمان در روایات

اوصاف آخرالزمان در روایات
آیا می توانید یکی از احادیثی را که در باره اوصاف آخرالزمان است بیان کنید که مربوط به اینترنت یا دیگر اختراعات علمی شبیه به آن باشد؟

پاسخ
اگر فردی را که دویست سال قبل فوت کرده است زنده کنند و از اینترنت و دیگر پیشرفتهای بشر برای او چیزی بیان کنند چقدر در حیرت و شگفتی فرو می ماند؟! همین طور در دویست یا سیصد سال آینده پیشرفتهایی (با توجه به این که امروزه سرعت پیشرفت علم بسیار سریع و سرسام آور است) حاصل خواهد شد که الان در مخیله ما نمی گنجد. بنا بر این به راحتی نمی توان گفت که اخبار و روایاتی که از اهل البیت علیهم السلام صادر گشته اند ناظر به موبایل و اینترنت و مشابه اینها می باشد. ای بسا پیشرفتهای علم در آینده اموری را تحویل دهد که بسیار والاتر و بالاتر از تصورات دانشمندان امروزی باشد. چنانکه امام صادق علیه السلام فرموده است: (ان المومن فی زمان القائم و هو بالمشرق یری اخاه الذی فی المغرب، و کذا الذی فی المغرب یری اخاه الذی بالمشرق)
/پاورقی ۱- صافی گلپایگانی،لطف الله، منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر، فصل هفتم باب ۱۲ حدیث سوم./
یعنی: در زمان حضرت امام عصر علیه السلام یک مؤمن در مشرق زمین است و برادر خود که در مغرب است را مشاهده می کند و آن برادر هم که در مغرب است برادر خود که در مشرق است را می بیند. همچنین آن حضرت درحدیث دیگری می فرماید: ان قائمنا اذا قام مدا الله لشیعتنا فی اسمائهم و ابصارهم حتی لا یکون بینهم و بین القائم برید یکلمهم فیسمعون، و ینظرون الیه و هو فی مکانه
/پاورقی ۲- همان حدیث دوم./
وقتی که قائم ما می آید خداوند به بینایی و شنوایی شیعیان ما قدرتی می بخشد که بین امام عصر و آنان نیازی به پستچی نیست و آن حضرت (با آن فاصله زیاد) با آنان حرف می زند و آنان می شنوند و به او نگاه می کنند در حالی که او در مکان خودش می باشد (نه پیش اینها) این احادیث خبر از پیشرفتهایی داده است که در آینده معلوم می شود منظور آن حضرت چه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *