سفیران سرزنش شده امام مهدی فارس بن حاتم بن ماهویه

۲۰ / ۳۱۲ – عبداللَّه بن جعفر حمیری گفته است: امام هادیعلیه السلام با خط مبارکش نامهای خطاب به علی بن عمرو قزوینی به این ترتیب نوشتند: در آنچه که خداوند متعال را به وسیله آن میپرستی که باطن آن نزد من است، معتقد [و محکم] باش.
و در مورد کسی که پیرامونش درخواست خبر کرده بودی [نیز معتقد باش که] او فارس است – خداوند لعنش کند -، تمام تلاشت را در لعن و دشمنی با او به کار ببند و بیشتر از آنچه که امکان دارد در این کار تلاش کن.
من نمیگویم که خداوند را به امر غیر صحیح پرستش کنید و یا پنداری غیر صحیح را که دستور نمیدهم، پس در لعن و خوار کردن و قطع اسباب مخالفت او جدیّت کرده و تلاش کن، و اصحاب ما را از او دور کرده و بازدار، و دستورات او و اعتقادات او را ابطال کن و از طرف من به شیعیان ابلاغ نما و به آنها برسان، که تحقیقاً من در پیشگاه باری تعالی در این مورد موکد از تو سوال خواهم کرد. پس وای بر نا فرمان و منکر ولایت. وَکَتَبْتُ بخطِّی لَیْلَهَ الثَّلاثاِء لِتِسْعَ َلیالٍ مِنْ شهرِ رَبِیعٍ الاَوَّلِ سَنَهَ خَمِسینَ وَمائَتَیْنِ وَاَنا اَتَوَکَّلُ عَلَی اللَّهِ وَاحَمْدُهُ کَثِیراً.
ومنهم احمد بن هلال العبرتائی:
۳۱۳ – روی محمّد بن یعقوب قال: خرج إلی العمریّ فی توقیع طویل اختصرناه:
وَنَحْنُ نَبْرَاُ إِلَی اللَّهِ تَعالی مِنْ ابْنِ هِلالٍ لا رَحِمَهُ اللَّهُ وَمِمَّنْ لا یَبْرَاُ مِنْهُ، فَاَعْلَمْ الإِسْحاقِیّ وَاَهْلَ بَلَدِهِ مِمّا اَعْلَمْناکَ مِنْ حالِ هذَا الْفاجِرِ وَجَمِیعِ مَنْ کانَ سَاَلَکَ وَیَسْاَلُکَ عَنْهُ.
ومنهم ابوطاهر محمّد بن علیّ بن بلال وغیرهم ممّا لا نطوّل بذکرهم، لانّ ذلک مشهور موجود فی الکتب.
این نامه را به خط خودم، در شب سه شنبه، شب نهم از ماه ربیع الاول سال ۲۵۰ ه.ق نوشتم. بر خداوند توکل کرده و بسیار شکرگزار او هستم.
برگرفته از کتاب ترجمه کتاب الغیبه نوشته شیخ طوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *