اعتقاد ناووسیه در مورد امام زمان

امّا معتقدان به امامت جعفر بن محمّدعلیهما السلام؛ یعنی ناووسیه که معتقدند امام صادقعلیه السلام زنده بوده و از دنیا نرفته است و ایشان همان مهدی موعود است؛ ردّ اینها بسیار روشن است به دلیل این که همان گونه که ما از شهادت امیرالمومنینعلیه السلام و رحلت نبیّ اکرمصلی الله علیه وآله و پدر و جدّ امام صادقعلیهم السلام اطّلاع داریم، از شهادت ایشان هم اطّلاع کامل داریم. حال اگر در شهادت امام صادقعلیه السلام امکان خلاف باشد، میبایست در شهادت هر کدام از ائمّهعلیهم السلام این امکان وجود داشته باشد.
[از طرفی] این اعتقاد [زنده بودن امام صادقعلیه السلام] در نهایت منجر به غلو شده و به نظر غلات و مفوضه برمیگردد که شهادت امیرمومنان علی و امام حسینعلیهما السلام را انکار کردهاند. بنابراین نظریه ناووسیّه سفسطهای بیش نیست و البته ما هم به زودی در مساله واقفیه و ناووسیه بحث خواهیم کرد و کلام را ان شاءاللَّه کامل میکنیم.
الکلام علی الواقفهوامّا الّذی یدلّ علی فساد مذهب الواقفه الّذین وقفوا فی إمامه ابی الحسن موسیعلیه السلام وقالوا: «إنّه المهدیّ» فقولهم باطل بما ظهر من موتهعلیه السلام، واشتهر واستفاض، کما اشتهر موت ابیه وجدّه ومن تقدّم من آبائهعلیهم السلام.
ولو شککنا لم ننفصل من الناووسیّه والکیسانیّه والغلاه والمفوّضه الّذین خالفوا فی موت من تقدّم من آبائهعلیهم السلام.
علی انّ موته اشتهر ما لم یشتهر موت احد من آبائهعلیهم السلام، لانّه اظهر واحضر والقضاه
برگرفته از کتاب ترجمه کتاب الغیبه نوشته شیخ طوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *