کتاب دادگستر جهان

کتاب «دادگستر جهان» نوشته آیتاللّه ابراهیم امینی، در ۳۴۴ صفحه رقعی منتشر شده است. نویسنده کتاب علت تالیف آن را رخنه شبهات در اعتقادات جوانان و دانش آموختگان میداند که از سوی نویسندگان، پاسخی مناسب و شایسته نگرفتهاند. از این رو ایشان تصمیم میگیرند که چنین کتابی تالیف کنند و در سال ۱۳۴۶ توفیق یافتند کتاب را منتشر سازند. این کتاب تا کنون قریب بیست بار تجدید چاپ شده و به برخی از زبانها نیز ترجمه شده است.
این کتاب که عمدتاً به صورت پرسش و پاسخ، بین برخی از فرهیختگان تنظیم شده، و با استفاده از روایات معصومینعلیهم السلام مطالب ارزندهای برای استفاده عموم – بویژه جوانان – ارائه کرده است.
نویسنده در دوازده فصل، با استناد به یافتههای عقلی و نقلی محدثان، مفسران و مورخان امامیّه و عامّه و نیز دستاوردهای علوم تجربی، به تشکیکهای گوناگون درباره مهدویّت پاسخ داده است. طرح مباحث به شیوه مناظره بوده که بر جذابیت کتاب افزوده است. مولف، آغاز عقیده به مهدویّت را از زمان پیامبر اکرمصلی الله علیه وآله میداند و شخصیت و نسب امام را بررسی میکند و ادعای مهدی بودن محمد حنفیه، اعتقاد زیدیه به مهدویّت محمدبن عبداللّه بن حسن، باور واقفیه به عروج امام صادقعلیه السلام را رد میکند و به رد این نکته – که منشا مهدویّت از تعالیم یهود و زرتشتی است و عبداللّه بن سبا در ایجاد این باور نقش داشته میپردازد.
عالم غیب و امام عصرعلیه السلام، امامت کودک پنج ساله، فلسفه طولانی شدن غیبت، مهدی در کتب اهل سنّت، نشانهها و شرایط ظهور، یاوران حضرت مهدیعلیه السلام، و احادیث، منابع، تالیفات و اقوال بزرگان اهل سنّت از مباحث مهم دادگستر جهان است.
دانشمندان عامه و مهدی موعود
این کتاب به وسیله دانشمند محترم علی دوانی تالیف شده است. در این کتاب تلاش شده تا نظرات اهل سنّت و روایات ایشان، درباره اثبات وجود و ظهور حضرت مهدیعلیه السلام منعکس گردد.
کتاب با هدف پاسخ به شبهات و تهمتهای ناروایی که برخی از علمای اهل سنّت، علیه اعتقادات مذهب شیعه درباره حضرت مهدیعلیه السلام مطرح کردهاند، تدوین شده است. نویسنده محترم با بهرهگیری از منابع روایی و تاریخیِ دست اوّل اهل سنّت، درباره مطالب ذیل بحث کرده است.
۱٫ مهدی موعودعلیه السلام از دیدگاه شیعه،
۲٫ وجود حضرت مهدیعلیه السلام در منابع اولیّه اهل سنّت،
۳٫ کتابهایی که علمای اهل سنّت درباره حضرت مهدیعلیه السلام به رشته تحریر در آوردهاند،
۴٫ اوصاف و شمایل حضرت مهدیعلیه السلام،
۵٫ افسانه سرداب و نام ۱۲۰ تن از بزرگان اهل سنّت که مهدیعلیه السلام را فرزند امام حسن عسکریعلیه السلام میدانند.
برگرفته از کتاب دانشنامه مهدویت و امام زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *