مهدی دومین فرزند امام علی النقی در روایات

مهدی دومین فرزند امام علی النقی و فرزند بلافصل امام حسن عسکر
در این مورد صد و چهل و شش حدیث نقل شده که سه حدیث از آن را نقل می کنیم.
۱- ابو هاشم جعفری گفت از حضرت امام النقی می شنیدم که می فرمود جانشین بعد از من فرزند حسن عسکری است ولی چه به شما خواهد گذشت در زمان جانشین من. عرض کردم از چه جهت فدایت شوم. فرمود زیرا او را نمی بینید و جایز نیست نامش را ببرید پرسیدم پس با چه نام می توانیم از او یاد نمائیم. فرمود می گوئید حجت آل محمد. [۱] .
۲- در کتاب ینابیع الموده از جابر بن عبدالله انصاری نقل کرده: در جریان مسلمان شدن جندل بن جناده و سخنانی که با پیغمبر گفت و سوالهائی که کرد. می گوید جندل گفت یا رسول الله من شب گذشته موسی بن عمران را در خواب دیدم به من فرمود برو بدست محمد خاتم انبیا مسلمان شو و چنگ بدامن جانشینان بعدش بزن جواب دادم اسلام می آورم به لطف خدا و برکت شما مسلمان شدم اکنون بفرمائید اوصیاء شما کیانند تا چنگ بدامن آنها بزنم.
فرمود: جانشینان من دوازده نفرند جندل گفت در تورات نیز چنین یافتم عرض کرد یا رسول الله اسم آنها را بفرما. فرمد اولین
[صفحه ۸۶]
جانشین من پدر ائمه علی بن ابیطالب است پس از او فرزندش حسن و حسین، چنگ به دامن ایشان بزن مبادا نادانی اشخاص نادان ترا فریب بدهد وقتی علی بن الحسین زین العابدین به دنیا آمد تو از دنیا خواهی رفت و آخرین خوراک تو شربتی شیر است که می نوشی و از دنیا می روی.
جندل گفت در تورات و سایر کتب انبیا چنین دیده ام ایلیا و شبر و شبیر که معنی آن علی و حسن و حسین است. بفرمائید بعد از حسین جانشین شما کیست فرمود بعد از او فرزندش علی که لقبش زین العابدین است و پس از او فرزندش محمد ملقب به باقر بعد از او فرزندش جعفر که معروف به صادق است پس از او فرزندش موسی که لقبش کاظم است و بعد از موسی فرزندش علی ملقب به رضا است بعد از او فرزندش محمد که لقب او تقی و زکی است بعد از او فرزندش علی است که ملقب به نقی و هادی است پس از او فرزندش حسن است که مشهور به عسکری است بعد از او فرزندش محمد که مشهور به مهدی است و قائم و حجت است غائب می شود پس از غیبت قیام خواهد نمود.
وقتی ظهور کرد دنیا را پر از عدل و داد می نماید همان طوریکه پر از ظلم و جور شده خوشا بحال شکیبایان در زمان غیبت او. خوش بحال کسانی که پایدار در محبت آنها باشند آنها کسانی هستند که خداوند در کتابش فرموده هدی للمتقین الذین یومنون بالغیب سپس فرموده اولئک حزب الله الا ان حزب الله هم الغالبون جندل گفت: خدای را ستایش می کنم که توفیق معرفت این بزرگواران را به من
[صفحه ۸۷]
عنایت کرد.
جندل تا زمان ولادت حضرت زین العابدین زندگی کرد در همان روزها رفت به طائف در آنجا مریض شد و شیر خورد گفت پیغمبر به من فرموده آخرین خوراک تو از دنیا شربت شیری است در همان جا از دنیا رفت و در محل معروف به کوزاره در طائف مدفون گردید.
۳- صدوق در کمال الدین از احمد بن اسحق اشعری نقل می کند که خدمت امام حسن عسکری رسیدم می خواستم سوال از جانشین ایشان بکنم قبل از اینکه چیزی بگویم.
فرمود احمد بن اسحق! خداوند تبارک و تعالی زمین را از زمان آدم تا روز قیامت خالی از حجت برای مردم نگذاشته که بوسیله او بلا دفع می شود از اهل زمین و از آسمان باران می آید و زمین برکتهایش را خارج می کند.
عرض کردم امام و جانشین بعد از شما کیست؟ با سرعت از جای حرکت نموده داخل خانه شد بزودی برگشت در حالیکه پسر بچه ای روی شانه داشت چهره اش چون ماه شب چهارده بود سه ساله بنظر می رسید. فرمود احمد بن اسحق اگر نبود مقامی که در نزد خداوند و اولیاء خدا دارای این فرزندم را به تو نشان نمی دادم او هم نام و هم کنیه پیغمبر می باشد کسی است که زمین را پر از عدل و داد می کند همان طور که پر از ظلم و جور شده مثل او در میان این امت چون خضر است و مانند ذوالقرنین به خدا قسم غیبتی خواهد نمود که نجات
[صفحه ۸۸]
نخواهد یافت در آن زمان مگر کسانی که خداوند قلب آنها را به ایمان ثابت کرده باشد و اعتقاد راسخ به امامت او داشته باشند و او را توفیق دعا برای فرجش داده باشد.
احمد بن اسحق گفت عرض کردم آقا آیا علامتی هست که من اطمینان حاصل کنم. همان پسرک کوچک با زبان فصیح عربی گفت انا بقیه الله فی ارضه و المنتقم من اعدائه و لا تطلب اثرا بعد عین یا احمد بن اسحق.
من بقیه الله و انتقام گیرنده از دشمنان خدایم دیگر اثری بعد از این از من مخواه ای احمد بن اسحاق.
احمد بن اسحاق گفت از خدمت امام با شادی خارج شدم فردا برگشتم آقا خیلی خوشحال شدم از این منتی که بر من نهادی راجع به شناسائی حجت خدا ولی آنچه فرمودی که سنت خضر و ذوالقرنین در او هست از چه جهت.
فرمود طول غیبت. عرض کردم آقا مگر غیبتش طولانی است فرمود آری قسم به پروردگار آنقدر طول می کشد که بیشتر از کسانی که قائل به امامت او هستند از این عقیده برمی گردند و باقی نمی ماند مگر کسانی که خداوند پیمان ولایت ما را از آنها گرفته و قلبش ثابت است و او را به روح خود تائید نموده. فرمود احمد بن اسحق این یکی از اسرار و امور پنهانی پروردگار است غنیمت بشمار و بپوشان از نااهلان و سپاس خدای را بجا آور در روز قیامت با ما خواهی بود در درجات عالی.
این حدیث در ینابیع الموده ص ۴۵۸ نیز نقل شده به طوری که
[صفحه ۸۹]
ملاحظه می فرمائید در این روایات و روایتی که قبل از این نقل شد مخصوصا از کتاب ینابیع الموده شیخ سلیمان که از دانشمندان اهل سنت است حضرت مهدی پسر بلافصل امام حسن عسکری است و پس از درگذشت امام حسن عسکری او امام و پیشوای مسلمانان و جانشین پیغمبر است. با این خصوصیت حضرت مهدی که ما انتظار ظهورش را داریم و خداوند را سوگند می دهیم به جاه و جلال محمد چشم ما را به جمالش روشن نماید مهدی مشخص و معینی است و از مادر متولد شده و زنده است پدرش معین و مادرش کاملا مشخص است تمام روایاتی که در این بخش ذکر شد از پیغمبر اکرم تا امام حسن عسکری همه بر این قسمت دلالت داشت که امام حسن عسکری را فرزندی بنام م – ح – م – د خواهد بود که غیبت می کند و غیبتش طولانی است و پس از سالهای دراز از گذشت زندگی او بصورت جوانی چهل ساله ظهور خواهد نمود با در دست داشتن چنین مدارکی که از تمام پیشوایان مذهب از دو طریق شیعه و اهل سنت نقل شده دیگر جای هیچ گونه تردیدی به ولادت مهدی برای ما نیست و احتیاج به اخبار خصوصی ولادت نداریم با اینکه در این مورد نیز اخباری نقل شده که در بخش پیش گذشت.
دیگر مدعیان مهدویت از قبیل غلام احمد هندی قادیانی محمد احمد سودانی که در بخش آخر کتاب آنها را معرفی می نمائیم هیچگونه محلی از اعراب ندارند و برای ما ذره ای قابل توجه نیستند و جز راهزنی از راهزنان اعتقاد و ایمان نمی باشند.
[صفحه ۹۰]
امروز امیر در میخانه توئی تو
فریاد رس ناله مستانه توئی تو
مرغ دل ما را که بکس رام نگردد
آرام توئی دام توئی دانه توئی تو
آن مهر درخشان که بهر صبح دهد تاب
از روزن این خانه بکاشانه توئی تو
ویرانه بود هر دو جهان نزد خردمند
گنجی که بویرانه نهان است توئی تو
در کعبه و بتخانه بگشتیم بسی ما
دیدیم که در کعبه و بتخانه توئی تو
آن راز نهانی که بصد دفتر دانش
بسیار از او گفته شد افسانه توئی تو
آن غل که ز زنجیر سر زلف نهادند
بر پای دل عاقل و دیوانه توئی تو
بسیار گوئیم و چه بسیار بگفتیم
کس نیست بغیر از تو در این خانه توئی تو
حاج میرزا حبیب الله خراسانی
[صفحه ۹۱]
پاورقی

[۱] منتخب الاثر ص ۲۲۳٫
برگرفته از کتاب امام حجه ابن الحسن صاحب الزمان علیه السلام نوشته آقای موسی خسروی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *