دلیل دیگر بر امامت امام زمان

از جمله ادلهای که بر امامت صاحب الزمانعلیه السلام و صحّت امکان غیبت ایشان دلالت میکند، روایاتی است که دو طایفه مختلف و متفاوت، هم از اهل سنّت و هم از امامیه روایت کردهاند، مبنی بر اینکه ائمّهعلیهم السلام بعد از پیامبرصلی الله علیه وآله دوازده نفرند، نه یک نفر کم و نه یک نفر زیاد. وقتی که این دسته از روایات ثابت شد، هر کسی که قائل به این روایات باشد به امامت دوازده امام یقین پیدا میکند؛ چنان که ما به امامت آنها معتقد هستیم و همچنین یقین پیدا میکند به وجود امام زمانعلیه السلام و امکان غیبت ایشان، چرا که اگر کسی نسبت به بخشی از این عدد مخالفت کند، نمیتواند امامت را کمتر از این عدد قرار دهد. [مثلاً بگوید یازده امام هستند یا کمتر] بلکه میبایست به بیشتر از دوازده امام معتقد باشد [که این هم باطل است] و زمانی که به واسطه اخباری که ما نقل میکنیم ثابت شد که این عدد منحصر است و کم و زیاد نمیشود، آنچه را که مورد ادعای ماست [یعنی اعتقاد به امامت ائمّه اثنی عشر از امیرالمومنین تا امام زمانعلیهم السلام] ثابت میشود.
بنابراین ما بخشی از این اخبار را ذکر میکنیم و بقیه را به کتابهای مربوطه حواله میدهیم تا این کتاب طولانی نشود. ان شاء اللَّه.
فممّا روی فی ذلک من جهه مخالفی الشیعه:
۹۰ – ما اخبرنی به ابوعبد اللَّه احمد بن عبدون المعروف بابن الحاشر، قال: حدّثنی ابوالحسین محمّد بن علیّ الشجاعی الکاتب قال: اخبرنا ابوعبد اللَّه محمّد بن إبراهیم المعروف بابن ابی زینب النعمانی الکاتب، قال: اخبرنا محمّد بن عثمان بن علّان الذهبی البغدادی بدمشق قال: حدّثنا ابوبکر بن ابی خیثمه قال: حدّثنی علیّ بن الجعد قال: حدّثنی زهیر بن معاویه، عن زیاد بن خیثمه، عن الاسود بن سعید الهمدانی قال:
سمعت جابر بن سمره، یقول:
سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِصلی الله علیه وآله یَقُولُ: یَکُونُ بَعْدِی اِثْنا عَشَرَ خَلِیفَهٌ کُلُّهُمْ مِنْ قُرَیْش.
قالَ: فَلَمَّا رَجَع إِلی مَنْزِلِهِ اَتَتْهُ قُرَیْشُ، فَقالُوا: ثُمَّ یَکُونُ ماذا؟ فَقالَ: ثُمَّ یَکُونُ الهَرج.
۹۱ – وبهذا الإسناد عن محمّد بن عثمان قال: حدّثنا ابن ابی خیثمه قال: حدّثنی زهیر بن معاویه، عن زیاد بن علاقه وسماک بن حرب وحصین بن عبد الرحمن کلهم، عن جابر بن سمره:
اَنّ رَسُولَ اللَّهِصلی الله علیه وآله قالَ: یَکُونُ بَعْدِی اِثْنا عَشَرَ خَلِیفَهً.
ثُمَّ تَکَلَّمَ بِکَلامٍ لَمْ اَفْهِمْهُ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *