مرکز حکومت امام مهدی

مرکز حکومت امام مهدی یا پایتخت جهانی او
مسافت میان کوفه و نجف، کمتر از ده کیلومتر است و بخاطر مناطق مسکونی که در این سالها ایجاد شده، شهر «نجف» به «کوفه» متصل شده است.
کوفه، پس از ظهور حضرت مهدی علیه السلام موقعیت شکوه باری می یابد چرا که طبق روایات رسیده از امامان معصوم علیهم السلام آنجا مرکز حکومت عادلانه و جهانی اسلام و قرآن و پایتخت دولت او خواهد شد.
اینک برخی از روایات در این مورد:
۱- امیرمومنان علیه السلام ضمن بیانی پیرامون ظهور مهدی علیه السلام فرمود:
«ثم یقبل الی الکوفه فیکون منزله بها، فلا یترک عبدا مسلما الا اشتراه و أعتقه و لا غارما الا قضی دینه و لا مظلمه لأحد من الناس الا ردها و لا یقتل عبد الا أدی ثمنه -فدیه مسلمه الی أهلها- و لا یقتل قتیل الا قضی عنه دینه و ألحق عیاله فی العطاء حتی یملأ الأرض قسطا و عدلا، کما ملئت ظلما و جورا و عدوانا.»
و یسکن هو و أهل بیته الرحبه و الرحبه انما کانت مسکن نوح و هی أرض طیبه، لا یسکن رجل من آل محمد صلی الله علیه و اله و سلم و لا یقتل الا بأرض طیبه زاکیه، فهم الأوصیاء الطیبون.» [۱] .
یعنی: سپس به کوفه روی می آورد که قرارگاه و منزل اوست. برده ی مسلمانی در بندی نمی ماند، جز اینکه او را می خرد و آزاد می سازد و بدهکاری نمی ماند، مگر اینکه دین او را می دهد و مظلمه ای نمی ماند جز اینکه آن را می پردازد و کشته ای نمی ماند مگر اینکه دیه او را می دهد و… کشته ای نمی ماند جز اینکه دین او را
[صفحه ۶۷۲]
پرداخته و خانواده ی او را تأمین می کند و همه ی امور را تدبیر و کارها را تنظیم می نماید تا آنجایی که زمین را سرشار از عدل و داد می نماید، همانگونه که به هنگامه ی ظهور او، از ظلم و جور لبریز است.
آن حضرت و خاندانش در «رحبه» سکونت می کنند، همان نقطه ای که قرارگاه و مسکن حضرت نوح علیه السلام و سرزمین پاک و پاکیزه بود. و می دانیم که هیچ مردی از خاندان وحی و رسالت، جز در سرزمین پاک و پاکیزه، مسکن برنگزید و جز در سرزمین پاک به شهادت نرسید. و امام مهدی و خاندانش علیهم السلام جانشین پاکان و برگزیدگان هستند….
۲- مفضل به امام صادق علیه السلام گفت:
«یا مولای!… کل المومنین یکونون بالکوفه؟»
قال علیه السلام: «ای والله… لا یبقی مومن الا کان بها أو حوالیها و لیبلغن مجاله فرس منها ألفی درهم و لیودن أکثر الناس أنه اذا قام القائم و دخل الکوفه، لم یبق مومن الا و هو بها.» [۲] .
یعنی: «سرورم!… آیا همه ی مومنان راستین در عصر ظهور قائم علیه السلام در کوفه خواهند زیست؟»
فرمود: «آری!… همه در کوفه یا پیرامون آن خواهند بود و کوفه بها و ارزشی خواهد یافت که هر متر از آن، از مرز دو هزار درهم خواهد گذشت. و مردم باایمان به هنگامی که قائم علیه السلام وارد شهر کوفه شد و آنجا مرکز حکومت عادلانه ی جهانی او گردید، دوست می دارند در آنجا باشند و همواره دلهای ایمان آورندگان در آنجاست.»
۳- امام مجتبی علیه السلام در این مورد فرمود:
«لموضع الرجل فی الکوفه أحب من دار بالمدینه.» [۳] .
[صفحه ۶۷۳]
یعنی: جای یک قدم زمین در کوفه، برای من دوست داشتنی تر از خانه ای در مدینه است.
۴- امام باقر علیه السلام در روایتی پیرامون حضرت مهدی علیه السلام فرمود:
«ثم یرجع الی الکوفه، فیبعث الثلاثمائه و البضعه عشر رجلا الی الآفاق کلها، فیمسح بین اکتافهم و علی صدورهم، فلا یتعابون فی قضاء…» [۴] .
یعین: سپس آن حضرت به کوفه باز می گردد و از آن پایگاه عادلانه جهانی، فراتر از سیصد شخصیت شایسته و وارسته و ساخته شده که هر کدام قهرمانی در میدان علم و تقوا و شجاعت و کارآیی و تدبیر و کیاست هستند به سراسر جهان گسیل می دارد.
دست دگرگون ساز و مبارک خویش سرا بر سینه ی آنان می ساید و آنان چنین می شوند که در هیچ برنامه و مشکل علمی و حقوقی و سیاسی وا نمی مانند و شئون فرهنگی، اخلاقی، فقهی و اجتماعی جامعه را با درایت تنظیم می نمایند.
۵- از امام صادق علیه السلام آورده اند که فرمود:
«اذا قام قائم محمد صلی الله علیه و اله و سلم… اتصلت بیوت الکوفه بنهر کربلاء.» [۵] .
یعنی: هنگامی که قائم علیه السلام قیام کند -کوفه را پایگاه عدالت و تقوای جهانی می سازد- و آنجا، چنان گسترش می یابد که خانه های کوفه به شهر کربلا می رسد.
۶- مفضل در این مورد پرسید:
«یا سیدی!… فأین تکون دار المهدی و مجتمع المومنین؟»
قال علیه السلام: «دار ملکه: الکوفه و مجلس حکمه: جامعها و بیت ماله و مقسم غنائم المسلمین: مسجد السهله و موضع اشتری شبرا -من أرض السبع- بشبر من ذهب… و لتصیرن الکوفه أربعه و خمسین میلا و لیجاورن قصورها کربلاء….» [۶] .
[صفحه ۶۷۴]
یعنی: «سرورم! قرارگاه حضرت مهدی علیه السلام و ایمان آورندگان خاص به حق، در کجا خواهد بود؟»
فرمود: «پایتخت آن حضرت، کوفه خواهد بود و مرکز قضاوت عادلانه ی او، مسجد جامع آن و مرکز اصلی بیت المال، مسجد سهله در نزدیکی کوفه.
و آن شهر و سرزمین آن، ارزش و بهایی می یابد که با طلا برابری می کند و چنان گسترش می یابد که مساحت آن به ۵۴ میل می رسد و قصرهای آن تا کربلا امتداد می یابد.
پاورقی
[۱] تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۶۶ و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج ۵، ص ۲۲٫
[۲] بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۷۵٫
[۳] بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۸۵ و ج ۱۰۰، ص ۳۸۵٫
[۴] بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۴۵٫
[۵] بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۳۶ و ارشاد مفید، ص ۳۶۲٫
[۶] بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۱٫
برگرفته از کتاب مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور نوشته آقای محمد کاظم قزوینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *