زنان در انقلاب حضرت مهدی چه نقشی دارند؟

زنان در انقلاب حضرت مهدی چه نقشی دارند؟
بدون تردید، نقش زنان در تاریخ اسلام، نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای بوده و هست. در صدر اسلام، زنانی چون نسیبه را مشاهده می‌کنیم که در جنگ احد از رسول خدا صلی الله علیه و آله دفاع می‌کرد و در این راه زخمی شد. نیز در جنگ احد، بدن امام علی علیه السلام پر از زخم شده بود، به طوری که بدن آن حضرت شصت جراحت سخت برداشت. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دو زن را به نام سلیم و اُمّ‌عطیه مأمور مداوای حضرت علی علیه السلام نمود، و آنها طبق مأموریت به زخم بندی مشغول شدند. همچنین نقش پر اهمیت زهرای اطهر علیها السلام در دفاع از حریم ولایت، امری است روشن و معلوم که در جای خود مورد بحث قرار گرفته است. از این رو زنان در انقلاب جهانی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز دارای نقش مهمی هستند. امام باقر علیه السلام فرمود: «سوگند به خدا سیصد و اندی مرد می‌آیند که میانشان پنجاه نفر زن هستند. در مکه اجتماع می‌کنند، بی‌آن‌که قبلاً وعده داده باشند. آمدنشان مانند ابرهای پاییزی است».
با توجه به این مقدمه می‌توان گفت:
الف. در دیدگاه اسلام، حضور زن در امور اجتماعی، یک مسئله پذیرفته شده است و می‌توان برای آن، مؤید‌هایی را ذکر کرد:
۱٫ حضور جدی حضرت زهرا علیها السلام و زینب کبرا علیها السلام در امور اجتماعی و سیاسی.
۲٫ حضور زنان در میان سپاهیان پیامبر صلی الله علیه و آله که وظایفی همچون رساندن آب و غذا به رزمندگان، پرستاری مجروحان، تهیه دارو، رساندن مهمات، انتقال شهدا، تشویق رزمندگان و… داشتند. چنین چیزی را در سیره جنگی حضرت امیر علیه السلام نیز می‌توان دید؛ مثل داستان حضور زنی به نام سُوده حمدانی در جنگ صفین که رزمندگان را علیه معاویه تشویق می‌کرد.
ب. از آن‌جا که سیره امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ادامه سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و امام علی علیه السلام است، قطعاً در دولت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز زنان از یاری آن حضرت محروم نخواهند بود. چنان که امام صادق علیه السلام در مورد فعالیت آنها فرمود: «زنان همان کارهایی را که در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله انجام می‌دادند، در زمان حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز انجام خواهند داد».
در برخی روایات فقط به گونه اجمال به حضور زن تأکید شده و نامی از تعداد آنان برده نشده است. در برخی روایات به سیزده زن اشاره دارد که هنگام ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف با ایشان خواهند بود. البته این روایت، تعداد زنان رجعت‌کننده در زمان ظهور حضرت را بیان می‌کند. همچنین برخی روایات تعداد زنان را در جمع یاوران اصلی حضرت، پنجاه نفر بیان کرده‌اند؛ در دسته دیگری از روایات، تعداد یاران زن تا چند هزار نفر برشمرده شده است. البته این زنان غیر از یاوران اصلی حضرت هستند. در نتیجه می‌توان گفت با توجه به سیره نبوی و علوی، حضور زن در حکومت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و میان یاران آن حضرت، امری مسلّم است، ولی باید توجه داشت که یاری رساندن زنان به حضرت (بر خلاف آنچه به ذهن متبادر است) به جبهه جنگ منحصر نیست؛ بلکه عرصه‌های مختلفی چون حوزه فرهنگ و سیاست، امور اجتماعی و تربیتی را نیز در برمی‌گیرد. حوزه‌هایی که در آنها میدان یاری برای زنان با حفظ کرامت آنها، باز است و زنان در حکومت حضرت می‌توانند در این عرصه‌ها نقش داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *