جانشین حضرت عسکری (ع)

جانشین حضرت عسکری
در میان شیعیان، در مورد جانشین حضرت عسکری علیه السلام اختلاف پیش آمد. یکی گفت: «یازدهمین امام نور، در حالی از دنیا رفت که جانشینی نداشت.» اما دیگران گفتند: «هرگز چنین نیست!…» آن حضرت پیش از رحلت خویش، جانشین
[صفحه ۳۲۳]
خود را معین و مشخص کرد و آن فرزند گرانمایه اش حضرت مهدی علیه السلام است که او را به بسیاری هم نشان داد.»
پس از این اختلاف دیدگاه، برای روشن شدن حقیقت و قطع ریشه اختلاف، نامه ای پیرامون همین موضوع نگاشتند و به سوی امام مهدی علیه السلام فرستادند. پاسخ آن با خط خود آن گرامی رسید بدین شرح:
بسم الله الرحمن الرحیم
«عافانا الله و ایاکم من الضلاله و الفتن و وهب لنا و لکم روح الیقین و أجارنا و ایاکم من سوء المنقلب.
انه أنهی الی ارتیاب جماعه منکم فی الدین و ما دخلهم من الشک و الحیره فی ولاه أمورهم، فغمنا ذلک لکم… لا لنا و ساءنا فیکم… لا فینا، لأن الله معنا و لا فاقه بنا الی غیره و الحق معنا، فلن یوحشنا من قعد عنا….
یا هؤلاء!… ما لکم فی الریب تترددون؟! و فی الحیره تنعکسون؟!
أو ما سمعتم الله عزوجل یقول: «یا ایها الذین آمنوا أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و أولی الامر منکم».؟! [۱] .
أو ما علمتم ما جاءت به الآثار مما یکون و یحدث فی أئمتکم عن الماضین و الباقین منهم علیهم السلام؟!
أو ما رأیتم کیف جعل الله معاقل تأوون الیها، و أعلاما تهتدون بها من لدن آدم علیه السلام الی آن ظهر الماضی علیه السلام، کلما غاب علم بدا علم، و اذا افل نجم طلع نجم؟!
فلما قبضه الله الیه ظننتم أن الله تعالی أبطل دینه و قطع السبب بینه و بین خلقه؟!
کلا!… ما کان ذلک و لا یکون حتی تقوم الساعه و یظهر أمر الله سبحانه و هم کارهون، و ان الماضی علیه السلام مضی سعیدا فقیدا علی منهاج آبائه علیهم السلام و فینا وصیته و علمه و من هو خلفه و من هو یسد مسده، لا ینازعنا موضعه الا ظالم آثم، و لا یدعیه دوننا الا جاحد
[صفحه ۳۲۴]
کافر.
و لو لا أن أمر الله تعالی لا یغلب و سره لا یظهر و لا یعلن، لظهر لکم من حقنا ما تبین منه عقولکم و یزیل شکوککم، لکنه ماشاءالله کان و لکل أجل کتاب. فاتقوا الله و سلموا لنا وردوا الأمر الینا، فعلینا الاصدار، کما کان منا الایراد و لا تحاولوا کشف ما غطی عنکم، و لا تمیلوا عن الیمین و تعدلوا الی الشمال، و اجعلوا قصدکم الینا بالموده علی السنه الواضحه، فقد نصحت لکم، و الله شاهد علی و علیکم.
و لو لا ما عندنا من محبه صلاحکم و رحمتکم و الشفاق علیکم، لکنا عن مخاطبتکم فی شغل فیما قد امتحنا به من منازعه الظالم العتل الضال المتتابع فی غیه المضاد لربه، الداعی ما لیس له، الجاحد حق من افترض الله طاعته، الظالم الغاصب.
و فی ابنه رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم لی أسوه حسنه، و سیردی الجاهل رداءه عمله و سیعلم الکافر لمن عقبی الدار..
عصمنا الله و ایاکم من المهالک و الأسواء و الآفات و العاهات کلها برحمته، فانه ولی ذلک و القادر علی ما یشاء و کان لنا و لکم ولیا و حافظا، و السلام علی جمیع الأوصیاء و الأولیاء و المؤمنین و رحمه الله و برکاته و صلی الله علی محمد و آله و سلم تسلیما.» [۲] .
بنام خداوند بخشاینده بخشایشگر
خداوند، ما و شما را از گمراهی ها و فتنه ها مصون و محفوظ دارد! و به ما و شما روح یقین موهبت فرماید! و ما و شما را از فرجام بد روزگاران پناه دهد.!
حقیقت این است که: خبر شک و تردید گروهی از شما در دین، به من رسیده و از تردیدی که در مورد امامان و سررشته داران امورشان به دل آنان راه یافته، باخبر شدیم و از این جهت بخاطر شما، نه بخاطر خودمان، اندوهگین گردیدیم و در مورد شما، نه در مورد خودمان ناراحت گشتیم؛ چرا که خداوند با ماست و با اتکال به او، نیازی به دیگری نداریم و حق با ماست و از این رو اگر کسی از ما برگردد، هرگز ما
[صفحه ۳۲۵]
دلهره و هراس نخواهیم داشت.
هان ای بندگان خدا! چرا به آفت شک و تردید گرفتار آمده و در وادی سرگردانی و حیرت می چرخید؟ آیا نشنیده اید که خداوند می فرماید:
«ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا فرمانبرداری کنید و از پیامبر خدا
و صاحبان امر، اطاعت نمایید؟»
و آیا آنچه را که در روایات، در مورد رخدادهایی که در زندگی امامان گذشته و آینده شما می باشد، نمی دانید؟
آیا ندیدید که چگونه از عصر آدم تا زمان حضرت عسکری علیه السلام سنگرها و پناهگاه هایی برای شما قرار داده تا بدانها پناه برید. و نشانه ها و پرچمهایی قرار داده است که بوسیله آنها راه حق را بیابید تا آنجایی که هر گاه نشانه و پرچمی ناپدید گشت، پرچم دیگری پدیدار می گردد و هنگامی که ستاره ای افول نماید، ستاره دیگری درخشیدن آغاز می کند؟
پس، هنگامی که خداوند، یازدهمین امام نور حضرت عسکری علیه السلام را از این جهان به جهان دیگر برد، شما پنداشتید که خدا دین خویش را باطل ساخت و وسیله ارتباط و پیوند میان خود و مخلوق خود را برداشت و قطع کرد.
نه! هرگز چنین نبوده و نخواهد شد تا روز رستاخیز فرا رسد و فرمان خدا نمایان گردد در حالی که دشمنان حق را خوش نیاید.
امام پیشین، حضرت عسکری علیه السلام که درگذشت، به نیکبختی و بر راه و رسم پدران گرانقدر خویش از دنیا رفت و دانش او نزد ماست و جانشین او و آنکه بجای او قرار می گیرد از اوست.
جز بیدادگر و گناهکار کسی در جانشینی او با ما به کشمکش و مخالفت برنمی خیزد و جز انکارگر حق و کافر، هیچ کس جز ما که پیشوای پس از او هستیم، کسی ادعای جانشینی او نمی نماید.
و اگر نه این بود که امر خدا، مغلوب و راز الهی، آشکار می گردید که نباید چنین شود، به گونه ای که حق و حقیقت و موقعیت درست ما، بر شما روشن می شد که
[صفحه ۳۲۶]
خردهایتان دچار بهت و حیرت گردد و تردیدتان از میان برود، اما آنچه را که خدا خواسته است، انجام می شود و برای هر سرآمدی نوشته ای است.
بنابراین، پروای خدا را پیشه سازید و تسلیم ما شوید و کار دین و معنویت و تدبیر امور و تنظیم شئون جامعه را به ما واگذارید، بر ماست که شما را از سرچشمه وحی و معنویت، سیراب بیرون آوریم، همانگونه که راهنمایی و وارد ساختن شما به سرچشمه نور و هدایت از سوی ما بود.
در پی کشف آنچه از شما پوشیده شده است نروید و از راه درست به راه چپ انحراف نجویید [۳] و با دوستی ما، حرکت درست و بی انحراف خویش را بر آیین روشنی، استوار سازید! من شما را نصیحت و خیرخواهی کردم و خداوند بر من و شما گواه است.
و اگر محبت و عشق به اصلاح و نجات شما و مهر و دلسوزی نسبت به شما نبود، هیچ سخنی با شما نداشتم و به آزمایش خود که درگیری با یک عنصر ظالم و سرکش و گمراهی است که در وادی گمراهی خود فرو رفته و با پروردگارش به ضدیت و دشمنی برخاسته و مقام والایی را ادعا نموده است که از او نیست و انکارگر حق کسی گشته است که خداوند، پیروی و فرمانبرداری از او را بر وی واجب ساخته است [۴] می پرداختم.
و در دخت گرانمایه ی پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم برای من الگویی شایسته و نیکوست [۵] و آن عنصر نادان، بزودی لباس نتیجه ی کارش را خواهد پوشید و کافر بزودی خواهد دانست که فرجام کار از آن کیست.
[صفحه ۳۲۷]
خدای بزرگ، ما و شما را، در پرتو مهرش،از مهلکه ها و زشتیها و آفتها و حوادث ناگوار و بلاها نگهدارد، چرا که او سرشته دار همه اینهاست و بر آنچه می خواهد تواناست و هم سرپرست و نگاهدارنده ما و شماست.
درود بر همه جانشینان پیامبران و اولیا و دوستان خاص خدا و مؤمنان و رحمت و برکات او بر آنان و درود خدا بر محمد صلی الله علیه و اله و سلم و خاندانش باد!
پاورقی
[۱] سوره نساء، آیه ۵۹٫
[۲] غیبت شیخ طوسی، ص ۱۷۲ و بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۷۹٫
[۳] قرآن کریم از مردم باایمان به «اصحاب یمین» تعبیر می کند و از کافران به «اصحاب شمال»، بنظر می رسد حضرت مهدی علیه السلام به این واقعیت اشاره دارد.
[۴] این فراز، ممکن است اشاره به «جعفر کذاب» و یا «خلیفه جنایتکار عباسی» باشد.
[۵] در اینجا آن حضرت، اشاره به غصب حق فاطمه علیهاالسلام و ستم در حق او و نشناختن مقام و عظمت او می نماید.
برگرقته از کتاب امام مهدی (ع) از ولادت تا ظهور نوشته: محمد کاظم قزوینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *