شباهت حضرت مهدی (ع) به نوح (ع)

نوح، شیخ الانبیا است. از امام صادق و امام هادی(ع) روایت است که حضرت نوح (ع) دو هزار و پانصد سال عمر کرد. و حضرت قائم (ع) شیخ الاوصیا است؛ (بنا به روایت کافی)، در نیمه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج هجری متولد شد.(۴۳۹) پس عمر آن حضرت تاکنون – روز یکشنبه دهم ذی القعده الحرام سال هزار و سیصد و سی و یک هجری – هزار و هشتاد و پنج سال میشود.
و از امام زین العابدین (ع) روایت است که فرمود: در قائم، روشی از آدم و نوح است و آن طول عمر میباشد.(۴۴۰) تمام این خبر قبلاً گذشت.
نوح (ع) زمین را با سخن خود از کافرین پاک کرد و گفت: پروردگارا! بر روی زمین دیار البشری از کافران برجای مگذار.(۴۴۱) قائم – عجل اللَه فرجه الشریف – نیز زمین را با شمشیر از لوث وجود کافرین پاک میگرداند تا جایی که هیچ اثری از آنها باقی نماند – چنانکه گذشت.
نوح (ع) نهصد و پنجاه سال صبر کرد، چنانکه خداوند میفرماید: «فَلَبِثَ فِیهِمْ اَلْفَ سَنَهٍ إِلاَ خَمْسِینَ عاماً فَاَخَذَهُمُ الطُوفانُ وَهُمْ ظالِمُونَ» (۴۴۲)؛ پس در میان آنان هزار سال منهای پنجاه سال به سر برد، آنگاه طوفان آنان را فرو گرفت، در حالی که ایشان ستمکار بودند. قائم – عجل اللَه فرجه الشریف – نیز از اول امامتش تاکنون صبر کرده، و نمیدانم تا کی صبر خواهد کرد.
هر که از نوح (ع) تخلف جست هلاک شد. هر که از قائم – عجل اللَه فرجه الشریف – تخلف جوید نیز هلاک میشود – چنانکه در حدیث آمده -.(۴۴۳)
فرج نوح (ع) و اصحابش را خداوند آنقدر به تاخیر انداخت تا اینکه بیشتر معتقدین به آن حضرت از او برگشتند. فرج قائم – عجل اللَه فرجه الشریف – را نیز خداوند آنقدر به تاخیر میاندازد که بیشتر معتقدین به آن حضرت از او برمیگردند – چنانکه در حدیثی از امام عسکری (ع) آمده است -.(۴۴۴)
ادریس (ع) به ظهور نوح (ع) بشارت داد، و به ظهور قائم – عجل اللَه فرجه الشریف – خداوند تعالی فرشتگان را بشارت داد و پیغمبر و امامان(ع) بلکه پیغمبران گذشته ظهورش را بشارت دادند – که اگر بخواهیم آنها را ذکر کنیم کتاب طولانی میشود -.
نداهای نوح (ع) به شرق و غرب عالم میرسید و این یکی از معجزات آن حضرت (ع) بود – چنانکه در کتاب زبده التصانیف آمده -. قائم (ع) نیز هنگام ظهور، بین رکن و مقام میایستد و فریادی برمیآورد و میگوید: ای نقبا و سرداران من؛ و ای خواص من؛ و ای کسانی که خداوند پیش از ظهور، آنان را بر روی زمین برای یاری من ذخیره کرده! با خواست و رغبت به سوی من آیید. پس صدای آن حضرت (ع) به آنها میرسد در حالی که در محرابها و بر فرشها و رختخوابهایشان باشند و با یک فریاد، همه صدای او را میشنوند و هر یک از آنها به گوشش میرسد، و به سوی آن صدا اجابت میکنند، و یک چشم برهم زدن نمیگذرد که همگی آنها بین رکن و مقام قرار میگیرند، چنانکه در حدیث مفضل از امام صادق (ع) آمده است.(۴۴۵)
برگرفته از کتاب ویژگی های امام زمان علیه السلام نوشته: سید محمد تقی موسوی اصفهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *