خطبه دیگری از امام مهدی

خطبه دیگری از امام مهدی
از امام باقر علیه السلام خطبه و پیام دیگری نیز برای امام مهدی علیه السلام آورده اند که اندک تفاوتی با خطبه پیشین دارد.
آن حضرت می فرماید: امام مهدی، به هنگامه ی شامگاهی، در حالی که پرچم پیامبر اسلام در دست، پیراهن آن گرامی بر تن، سلاح ویژه ی او، نورافشانی و بیان گرم و دیگر ویژگیها و نشانه های آن حضرت را به همراه دارد، در مکه ظهور می کند.
نماز عشا را به جماعت می خواند و آنگاه با رساترین صدای دلنوازش جهانیان را مخاطب ساخته و می فرماید:
[صفحه ۶۴۵]
«أذکرکم الله -أیها الناس- و مقامکم بین یدی ربکم و قد أکد المحجه و بعث الأنبیاء و أنزل الکتاب.
یأمرکم أن لا تشرکوا به شیئا و أن تحافظوا علی طاعته و طاعه رسوله صلی الله علیه و اله و سلم و أن تحیوا ما أحیا القرآن و تمیتوا ما أمات و تکونوا أعوانا علی الهدی و وزراء علی التقوی.
فان الدنیا دنا فناوها و زوالها و آذنت بالوداع و انی أدعوکم الی الله و الی رسوله صلی الله علیه و اله و سلم و العمل بکتابه و اماته الباطل و احیاء السنه….» [۱] .
یعنی: هان ای مردم! بشریت!
اینک در پیشگاه پروردگارتان خدای را به یاد شما می آورم، خدایی را که حجتهای خویش را بر شما تمام و پیام آورانش را ارسال و قرآن را برای هدایت بشر فرو فرستاد.
او شما را فرمان می دهد که چیزی را شریک او نسازید و بر اطاعت او و فرمانبرداری از پیامبرش کوشا باشید، آنچه را قرآن در اندیشه ی زنده ساختن آن است، زنده سازید و بدعتها و ضدارزشهایی را که قرآن در پی محو و نابودی آنهاست، از میان بردارید، در راه حق و هدایت، مددکار من باشید و در راه تقوا و عدالت وزیر و کمک کار من.
مردم! پایان جهان و فرجام آن نزدیک شده و دنیا، جدایی خویش را اعلان کرده است. من شما را بسوی خدای یکتا و پیام آورش محمد صلی الله علیه و اله و سلم و عمل به کتاب زندگی ساز او و احیا و رواج ارزشهای والای الهی و انسانی و نابودی بدعتهای جاهلی و باطل و ضد ارزشها فرا می خوانم.
پاورقی
[۱] عقدالدرر، ص ۱۴۵، باب ۷ و معجم احادیث الامام المهدی، ح ۳، ص ۲۹۵٫
برگرفته از کتاب مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور نوشته آقای محمد کاظم قزوینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *